Kryptoměny, válka a jak to spolu souvisí

Digitalizace finančního systému v pozadí.

Pokud se budete dívat dále než tam, kam vás směřují média, budete lépe připraveni. Platí to pro občanskou rovinu, ale také pro tu podnikatelskou. Nezastavujte se kvůli krizím. Čemu věnovat pozornost píši v e-booku „Jak začít podnikat v dobách krize“.

Rusko už není dávno tím komunistickým molochem jakým byl Sovětský svaz. Západní finanční instituce a korporace spolupracují s Ruskem desítky let. JP Morgan a Sberbank mají silnou historii vztahů sahající až do roku 1993. Od roku 2006 Západní banky a Rusko využívají syndikovaných úvěrů, což jsou speciální vysoko-finanční úvěry ve stamilionových nebo miliardových objemech, které mohou být i nezajištěné.

Platební omezení, o kterých informují média nejsou omezením v pravém slova smyslu. Jak moc asi bolelo Sberbank, že ukončila své pobočky v Evropě, když 90 % svých výnosů má z Ruska? Byť jsou „akcie“ ARD pod tlakem, co asi investoři udělají, když jinak jsou fundamentálně dobrý titul a Rusko má stále finanční páky, kterými titul může po sporu zvednout? Jak moc bylo bolestivé odstřižení systému SWIFT, když se odstřižení týkalo bank, které na Západě ani nikdo nezná, ale ta největší (Sberbank) byla ušetřena? Koho postihne zmrazení účtu, díky němuž byla poslední platba úroků z dluhopisů provedena v rublech, nikoli v dolarech? Jaká je struktura věřitelů?

A zde se na chvíli zastavím, jelikož tento historicky první tah, bych brala velmi na zřetel, aby v budoucnu nesloužil jako precedent pro obyčejné lidi. Jelikož zmrazení účtu za „politickou neposlušnost“ v souvislosti daného případu je zcela ojedinělým krokem. Paradoxem je i samotný princip tohoto tahu, kdy věřitel potrestá dlužníka tím, že mu neumožní splácet závazky. Byť to na první pohled vypadá, že šachová partie směřuje k ruskému bankrotu, smlouvy mají údajně výjimky pro platby v jiné měně, ale samotný akt má také mnoho odpůrců.

Na první pohled to vypadá, že Západ a Rusko jsou dvě velmi odlišné strany. Není to tak úplně pravda, naopak jsou si velmi podobné co se týče dosahování globálních cílů. Zdůrazním např. projekt Sber v rámci vývoje vlastního stablecointu (což je digitální měna, která je vázána na reálné aktivum, čímž si narozdíl od kryptoměn udržuje, resp. bude udržovat stabilní hodnotu). Digiměna zvaná Sbercoin aktuálně testuje své první transakce. Do tohoto projektu se v roce 2019 zapojila největší americká banka JP Morgan a nenašla jsem žádné články o tom, že by již nebyla spolupracujícím partnerem.

Blockchainová platforma Atomyze Rusia získala povolení k legální výměně digitálních aktiv pár dní před 24.2. Jedná se vůbec o první firmu v Rusku s tímto povolením.

https://beincrypto.com/russian-central-bank-grants-license-to-sberbank-to-issue-digital-assets/

A vůbec další informace, které zveřejňují média ohledně různých blokací a ukončení finančních aktivit jsou při bližším průzkumu nulově přínosné. Nesou pouze honosný burziánský nebo ekonomický jazyk, kterému běžný občan nerozumí, ale s reálným koncem finančních vztahů nemají nic moc společného. Obě strany se spíše doplňují ve svých krocích v rámci finančních vztahů. Je to spíše takové přeuzlovávání stávajícího, které může být přeuzlování oboustranně násilné nebo kooperativně inovativní. Tak či tak, výsledek bude stejný!

Sber není pouze obyčejná banka

Slovo „bank“ nehledejte, pod touto institucí se nachází mnoho dalších služeb včetně IT, zdravotnictví aj. Stačí se podívat na webové stránky banky a uvidíte formu budoucího bankovnictví. Veřejně dostupný spis projektu „power“ JP Morgan, zmiňuje výraz Neobanka, což reflektuje to, co nyní představuje Sber.

Od roku 2019-2020 se většina států včetně Ruska i Ukrajiny připravovala na vznik digitálních měn. Sberbank v loni započala pilotní fázi. JP Morgan vyvinula svou digitální měnu JPM Coin již v roce 2019, kdy ji uvedla na trh. Toto finanční aktivum je vázané na dolar a umožňuje okamžité mezibankovní platby.

Čína bude letos poprvé testovat svůj digitální jüan. Tento typ měny však nenese titul krypto, ale je vydáván tamní centrální bankou, která bude sledovat veškerý tok peněz a centralizovat tak moc. Čína by do této měny ráda zakomponovala prvek expirace. Suma by tak mohla postupně mizet z účtu v případě, že se včas neutratí. Je to cesta, jak vyplnit díry v rozpočtech a splatit státní dluhy. Nikdo by už nespořil. Japonsko loni oznámilo, že v tomto roce plánuje spustit kryptoměnu založenou na jenech atd.

Ukrajina svoji kryptoměnu již má a to plně legální. Ukrajinský parlament schválil zákon na legalizaci kryptoměn 17.2. a nyní je již podepsán. Tato země byla loni čtvrtou nejaktivnější zemí na světě v objemech zobchodovaných kryptoměn. Ukrajinské ministerstvo pro digitální transformaci již plně funguje od roku 2019 – Od stejného roku, kdy započala Sberbank s JPM svoji spolupráci a od stejného roku, když byl na trh uveden JPM Coin.

Svět se velmi rychle připravuje na přechod do digitálu v rámci finančního systému

Slovo rychle vůbec nepodceňujte, výkon je až nepřirozeně akcelerující. Připravuje se takřka celý svět, jen EU se trochu zapomněla. Ta momentálně nemá pro trh s kryptoměnami žádné nástroje a letos v březnu teprve začala řešit legislativu (v rámci MiCA).

Aktuální dění je plné zajímavých náhod. Zvlášť, když ani ty nejlepší tresty zvané „sankce“ , které jdou z hlav těch nejlepších finančních mozků, nefungují, jak by měly. Největší světová burza s kryptoměnami přirozeně odmítla zmrazit účty milionům nevinných Rusů. Gazprobanka se vyhla sankcím s titulkem „Evropští diplomaté udrželi Gazprobank bez sankcí„. Agentura Bloomberg očekává, že letos Rusko za prodej ropy a plynu do zahraničí utrží 321 miliard dolarů. Tedy o třetinu více než loni. Rusko letos zřejmě vykáže historicky rekordní kladnou výši salda běžného účtu platební bilance. Cena rublu je na tom lépe než před válkou za pomoci finančních pák, které mají největší negativní dopady na obyčejné lidi, jelikož instituce a korporace se mohou na finančním trhu pohybovat již ve výše zmíněných kryptokanálech, které jim nově zajišťují zatím relativně stabilní prostředí.

„Vrcholový management“ si vždy najde cestu nejmenší bolesti a jakékoli spory mezi kooperačními partnery a divizemi jsou vždy řešeny utahováním opasků, které se dotknou hlavně obyčejných zaměstnanců, konečných spotřebitelů apod.

Není důležité řešit „on to udělal první“, ani zda jsou tyto spory umělé či nikoli, jelikož dopad, respektive výsledek je v každém případě stejný – vytvoří společenskou změnu a změnu v podnikatelském prostředí.

Tento konflikt dal oficiálně NATO „zelenou“ a změnil pohledy mnoha lidí, kteří doteď vnímali „obrannou“ politiku NATO velmi negativně. Odchod západních firem umožní navázání nových obchodních vztahů a zvýšení lokálních výnosů poté, co je jednoduše resiscituje jiný korporátní gigant.

Přerovnají se (nikoli vymění) figurky na šachovnici, ale Západ ani Rusko nepocítí v žádném případě to, co pocítí Evropa. Z obou stran (nejen v rámci digitálu) je Evropa, resp. evropští občané (rodiny, podnikatelé) tím, kdo je/jsou na vedlejší koleji. Nikdy není dobré mít pouze jednoho obchodního partnera (dodavatele, odběratele), jelikož pak se stanete jeho vazalem. Tato pravidla platí v malém i globálním měřítku.

Proto se dívejte na veškeré mediální informace z povzdálí a ze všech stran. Nikdy ne jen z jedné (kam vás směřují média), jelikož neuvidíte, co se děje na té druhé. Pouze tak dokážete kličkovat na poli, které sdílíme s globálními aktéry a lépe předpovídat a připravovat se na dopady, které se budou týkat vašeho života a vašeho podnikání.

Využívejte možností, které systém nabízí. Zakládejte spolky a sdružení, díky nimž bude lépe slyšet vás „hlas“. Zakládejte nadační fondy, zaměřte se na lokalitu, kde žijete a zkrášlujte a inovujte ji skrze evropské a jiné fondy. Sledujte, jaké programy můžete využít pro vaše podnikání, možná do nich bude spadat právě váš obor. Využívejte systém pro sebe, své blízké a své okolí. Jinak bude pouze on využívat vás.

Luci Hron | Kaskara